BAĞLAMA KURSU

07 Nisan 2017 4001 İzleme

Bağlama KURSU

Müzik insanların yaşam değerlerinden biridir. Bu nedenle insanların olduğu her yerde müziğin olması kaçınılmazdır. Halk müziğinin en büyük özelliği; üretildiği toplumun değerleri, inançları, dili, acıları, sevinçleri ve dili ile örülmüş olmasıdır.

Bağlama, Türk Halk Müziğinde yaygın olarak kullanılan telli tezeneli bir çalgı türüdür. Yörelere ve boyutlarına göre kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, ikitelli, tambura, tar gibi değişik isimlerle tanınır. Kullanılan tekniğe göre mızrap veya parmaklar ile çalınır. Parmaklarla çalma tekniğine şelpe ve dövme denir. Genellikle altta iki çelik ile bir sırma bam, ortada iki çelik ve üstte bir çelik ile bir sırma bam teli olmak üzere toplam 7 tellidir. Tezene ile çalınır.

Yapısında genellikle kestane, dut, ardıç ve ceviz gibi ağaçlar kullanılan bağlama, alt, orta ve üst tellerden oluşur. Bağlamanın sağlamlığı yapısında kullanılan ağacın türüne göre değişir. Bu durumda özellikle dut ağacından yapılan bağlamalar genellikle daha çok tercih edilirler.

Bağlama kursumuz birebir(özel) ya da iki-üç kişilik gruplar halinde yapılmaktadır. Bağlama kursumuz haftada bir gün bir saat şeklindedir. İsteğe bağlı olarak kurs saati arttırılabilmektedir.

SIK SORULAN SORULAR


 • Ne kadar zamanda öğrenebilirim?

  Öğrenme süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir, ders programları temel eğitimle başlar, ileri ve uygulamalı eğitimlerle devam eder, normal şartlarda temel eğitimin sonlanması gereken süre ise 3 aydır.
 • Bağlama Kurslarının işleyişi nasıl olmaktadır?

  Bağlama kursları haftada 1, ayda 4 saat olmak üzere birebir özel kurs şeklinde işlenmektedir. Kurs günleri Hasudem Müzik Evi'nin ve öğrencinin müsaitlik durumuna göre belirlenmektedir. Aynı zamanda toplu bağlama kursu almak isteyenler için de kampayalarımız mevcuttur.
 • Bağlama Kursuna Başlamak İçin Kaç Yaşında Olunmalıdır?

  Bağlama yurdumuzun bir çok yöresinde o kadar yaygındır ki çocuklar daha anne karnında iken ezgilerine kulak aşinalığı kazanmakta ve 4-5 yaşlarında bağlama çalmaya başlamaktadırlar. Ancak ortalama olarak hiç bağlama eğitimi almamış bir çocuğun, bağlama eğitimine başlaması için önerilen yaş genellikle 8-10 arası olmakla birlikte, fiziki bir engeliniz olmadığı sürece üst sınırı bulunmamaktadır!

HASUDEM ORGANİZASYON


Mehter Takımı Kiralama

Mehter Takımı Kiralama

Düğün - Sünnet - Açılış - Şenlik - Özel Günlerinize Mehter Takımı Temin Edilir. Devamını Oku
Hasudem Orkestra

Hasudem Orkestra

Hasudem Müzik evi tüm düğün, davet ve kutlamalarınızda profesyonel müzik hizmeti sunar. Devamını Oku
Hasudem İlahi Grubu

Hasudem İlahi Grubu

Hasudem İlahi ve Fasıl Grubu; Düğün, Davet ve Kutlamalarınızda profesyonel ekibiyle hazırdır. Devamını Oku
 • 1
Hasudem Müzik Evi

Manisanın Turgutlu ilçesinde faaliyet gösteren Hasudem Müzik Evi - Müzik Organizasyonu, Zurna İmalatı, Ney Yapım Merkezi, Mehter Takımı Malzemeleri, Müzik Kursları, İlahi ve Fasıl Grubu

İLETİŞİM

 • Adres : Altay Mah. Sevinç Sok. No:15 Turgutlu/Manisa
 • Email : info@hasudem.com
 • Cep : 0 534 958 67 50
Tıkla Ara
Whatsapp