NEY KURSU

07 Nisan 2017 3325 İzleme

NEY KURSU

Hasudem Müzik Evi Ney Kursu; Türk musikisinin ana enstrümanlarından dini, ahlaki ve tasavvufi bir değer taşıyan neyi, kendi tavır, teknik ve etiğine uygun olarak icra edebilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı bir kurstur.

Ney üflemeyi en doğru şekilde öğrenmek için akortlu bir neye ve deneyimli bir eğitmene ihtiyaç vardır. Aksi halde yanlış öğrenilerin geri dönüşü olmayabilir.

Eğitimimiz; neyin tanımı ve bakımı, müziğin temel öğeleri, ney üflemede oturuş, tutuş ve neyden ses çıkarma tekniği, ılık ve orta şiddetle üfleme, soğuk ve şiddetli üfleme, hafif ve sıcak üfleme ile elde edilen sesler, Türk musikisinde usuller, seyirler, basit, göçürülmüş ve bileşik Türk musikisi makamları, taksim ve traspozisyonu kapsar.

Ney kursumuz birebir(özel) ya da iki-üç kişilik gruplar halinde yapılmaktadır. Ney kursumuz haftada bir gün bir saat şeklindedir. İsteğe bağlı olarak kurs saati arttırılabilmektedir.

SIK SORULAN SORULAR


 • NEY alırken nelere dikkat etmeli?

  Ney otantik haliyle, su kamışı ve manda boynuzu başpâreden yapılmaktadır. Malzemesi nasıl olursa olsun, en önemli şey, akordunun doğru olması. Ses sahasının genişliği (tiz ve pest seslerin rahat çıkması) ve ses renginin güzel olması ney alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etkenler.
 • NEY öğrenmek için nelere dikkat etmeli?

  Öncelikle akordu doğru olan bir neye sahip olmak gerekir; şayet akordu bozuk bir ney ile başlanması yanlış seslerin kulağa yerleşmesine sebep olur ki bu da uzun zamanda bile telafisi zor bir şekilde kişiyi geriletir.
 • Ne Kadar Sıklıkla Ney üflemeliyim?

  Düzenli olarak günde en az 30 dakikanızı ney çalışmaya ayırmanız çok önemli. Hiç ney üflemediğiniz günler sizi geriletir.
 • Kimler NEY üfleyebilir?

  Düzenli ney eğitimi alarak, günde 30 dakikasını ayıran herkes ney üfleyebilir. Hemen herkesin “Benim nefesim güçlü değildir pek…”, gibi düşüncelerle “Acaba benim nefesim yeter mi?” sorusu gelir aklına. Oysa ney üflemek için çok fazla çok güçlü nefesten ziyade, kontrollü nefes gerekir. Bu da eğitimle kişiye kazandırılır. İlk zamanlar biraz zorluk çekebilirsiniz; fakat bu sadece nefesinizi kontrollü kullanamadığınız içindir. Sonrasında her gün saatlerce ney üfleseniz de zorlanmayacağınızı kendiniz gözlemleyebilirsiniz.
 • NEY üflemeyi öğrenmek için yaşın bir önemi var mı?

  Her yaşta ney üflemeye başlayabilirsiniz.
 • NEY üflemeyi öğrenmek için boy uzunluğunun bir önemi var mı?

  Ney eğitimine standart olarak “Kız Ney” ile başlanır; lakin kişinin boyu çok kısa ise ve özellikle çocuklar için başlangıçta kullanılacak ney “Yıldız, Sipürde veya Bolahenk Nısfiye” akortta olabilir. Ayrıca çok zor olmadığı takdirde isteğe bağlı olarak “Mansur Ney” de tercih edilebilir.

HASUDEM ORGANİZASYON


Mehter Takımı Kiralama

Mehter Takımı Kiralama

Düğün - Sünnet - Açılış - Şenlik - Özel Günlerinize Mehter Takımı Temin Edilir. Devamını Oku
Hasudem Orkestra

Hasudem Orkestra

Hasudem Müzik evi tüm düğün, davet ve kutlamalarınızda profesyonel müzik hizmeti sunar. Devamını Oku
Hasudem İlahi Grubu

Hasudem İlahi Grubu

Hasudem İlahi ve Fasıl Grubu; Düğün, Davet ve Kutlamalarınızda profesyonel ekibiyle hazırdır. Devamını Oku
 • 1
Hasudem Müzik Evi

Manisanın Turgutlu ilçesinde faaliyet gösteren Hasudem Müzik Evi - Müzik Organizasyonu, Zurna İmalatı, Ney Yapım Merkezi, Mehter Takımı Malzemeleri, Müzik Kursları, İlahi ve Fasıl Grubu

İLETİŞİM

 • Adres : Altay Mah. Sevinç Sok. No:15 Turgutlu/Manisa
 • Email : info@hasudem.com
 • Cep : 0 534 958 67 50
Tıkla Ara
Whatsapp